Destek Hattı : 0212 270 49 70 E-Mail : info@dahioyuncak.com

Zekâ Geliştirici Oyunlarda Çocuğunuzu Daha İyi Nasıl Tanırsınız?

media

Günümüzde çocuklarda, okul öncesi eğitim oldukça önem taşıyor. Okul öncesi genellikle çocuklar oyunlara yoğun ilgi duyarlar. Okul öncesi döneminde oynanan zekâ geliştirici oyunlar çocuğunuzun zekâsını geliştirir. Mantık oyunları da oynatmalısınız. Çünkü zekâ geliştirici oyunlar çocuğunuzun ileride ki okul hayatınca başarı dönemine oldukça katkı sağlamaktır. Çocuklarınıza hem eğlendirici, hem eğitici, hem de zekâ geliştirici oyunlar oynatın. Oyun oynarken sürekli merak halinde olsun. Örneğin; satranç oyunu hem eğlenceli, hem de eğitici bir oyundur. Zekâ gelişimine katkı sağlar.

Zekâ geliştirici oyunlar, çocuğunuzun zihin ve hayal gücünü geliştirir. Çocuk oyun boyunca etkin bir düşünme pratiğine sahiptir. Hamle yapmaya çalışır, oyunu kurgular, karşı taraftan nasıl bir hamle geleceğini hesaplamaya başlar ve bu canlı oyun sürecini oyun esnasında hep yaşar. Oynarken hem öğrenir, hem de yaşar. Zekâ geliştirmeye yardımcı olan oyunlar çocuğunuzun dikkatini de geliştirir.

Mesela okul öncesi çocuklar dikkat eksikliği problemi oldukça sık yaşanan bir durumdur. Zekâ geliştirici ve iletişimsel oyunlarda dikkat problemlerini ortadan kaldırır. Çünkü bu tarz eğitici oyunlarda dikkat her şeyden önde gelir. İçine kapanık bir çocuğunuz varsa onunla beraber satranç oynayın. Zaten satranç iki kişilik eğitici ve eğlendirici bir oyundur. İçine kapanık olan çocuklar diğer çocuklara daha duygusal olma eğilimindedirler. Anlayacağı şekilde sakin bir dille öğretin. Hemen algılayacak ve öğrenecek diye bir durum yok. Sonuçta çocuk olduğu için anlatmayla tam olarak oyunu algılayamasa da oynaya oynaya, geliştire algılar ve öğrenir. Zekâ geliştirici oyunlarda çocuğunuzun sabırlı bir yapıya mı, yoksa sabırsız bir yapıya mı sahip olduğunu da anlarsınız. Bu oyunlar çocuğunuza sabırlı olmayı da öğretir.

Satranç en iyi zekâ geliştirici oyunlardan biridir. Çünkü sonuca ulaşmak ve kazanmak için sabırla, heyecanla yeni hamleler üreterek kazanmasını sağlar. Çocuğunuz kazandıkça, başarıya ulaştıkça kendine olan özgüven duygusu da gelişir. Düşünen, hamle hesaplayan, cesaretle karar alan ve bu uygulamalar sonucunda başarı sağlayan bir çocuk özgüven kazanır. Kazanamadığı zamanlarda da hayal kırıklığına uğramamayı öğrenir. Farklı hamleler bularak, düşünerek yeni çareler arama alışkanlığı edinir ve kolaylıkla pes etmez. Yeni sözcükler öğrenir. Zekâ geliştirici oyunlar çocuğunuza yeni sözcük ve kavramlar öğretir.

Böylece çocuğunuzun dil gelişimine de büyük katkı sağlar. Satranç vb. gibi zekâ gelişimine yardımcı olan oyunlar çocuklarda kurallara uyma alışkanlığı kazandırır. Bu tarz oyunlarda çocuğunuzu hem eğlendirerek, hem de öğreterek eğitebilirsiniz.

En önemlisi de öğrenirken, oynarken çocuğunuzun oyun sürecini zevkle yaşadığını ve eğlendiğini görürsünüz. Bu şekilde farklı eğitici merak uyandıran oyunlara da ilgisi oluşur. Çocuklarda zekâ geliştirici oyunlarda hem çocuğunuzun yaptığı hamlelerle daha iyi tanımış olur, hem de birlikte vakit geçirerek aranızda iletişimi de oldukça kuvvetlendirmiş olursunuz.

  • Mar 01, 2018
  • Comments: 0
Comments: 0
No comments
Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*